2000 Kuruluş Yılı

Ankara Kitaplığı

Ankara Kitaplığı 2000 yılından beri kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak hizmet vermekte ve Kanada’da Türk kültürü ile ilgili en büyük koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Yapıcı katılım ve demokrasinin gelişmesi, iyi bir eğitim kadar fikir, düşünce, kültür ve bilginin ücretsiz ve sınırsız erişimine bağlıdır. Kitaplıklar, bilgiye, yaşam boyu öğrenmeye geçit sağladığı gibi, bireysel ve toplumsal grupların bağımsız karar verme ve kültürel gelişimi için de temel koşulu sağlar.

Atatürk’ün ”Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” sözüne inanan Ankara Kitaplığı yönetici ve gönüllüleri, biz Kanadada yaşayan fikri hür vicdanı hür Türkler’in güçlü bir toplumun parçası olarak kültür ve edebiyat dünyamızın Türkiye’ye açılan penceresi olmayı hedeflemektedir.

Yönetim Kurulu

Sevim Önen

Sevim Önen

Kurucu Üye

Ankara Kitaplığı 2000 yılında Sevim ve Nüzhet Önen çiftinin 50 evlilik yıl dönümü hediyesini diğer edebiyat severlerin de girişimi ile toplumuz için bir kitaplık haline getirmesi ile başladı.

Sevim Önen, hayatı belgesellere konu olacak bir Cumhuriyet kadını. Türkiye’de Fransız Dili ve Edebiyatı, Amerika’da Amerikan Edebiyatı, Kanada’da York Üniversitesi Güzel Sanatlar okumuş, pek çok kursa katılmış, iki çocuk yetiştirmiş, kütüphane kurmuş, sergiler açmış Türkiye’yi dünyaya tanıtmış ve hala tanıtmaya devam eden 93 yaşındaki  Sevim Önen.

Daha fazla bilgi için Sevim Önen sayfasını okuyabilirsiniz.

Varol Karslıoğlu

Varol Karslıoğlu

Başkan

Varol Karslıoğlu orta ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Muhasebe ve Finans Bölümü’nden mezun olmuştur.

Yapı Kredi Bankası’ndaki uluslararası bankacılık deneyiminin ardından kariyerini Türkiyenin seçkin firmalarında ve denetim ve mali işler alanında sürdürmüştür. Karslıoğlu, Nova Scola’nın kurucu ortağı olmasının yanısıra beş yıldır turizm sektöründe ve ortak-yönetici olarak Academy Travel Service bünyesinde kariyerini sürdürmektedir Sertifikalı Turizm Yöneticisi lisansına sahiptir.

Aynı zamanda bir otomobil tutkunu olan Varol Karslıoğlu, uzun yıllardır otomobil sektöründe yazarlık yapmış olup yazılarına, autoandroad.com adlı bloğunda ve TAYSAD (Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) dergisinde devam etmektedir. Kanadalı Türklerin bu ülkedeki toplumsal çalışmalarına, Ankara Kitaplığı Başkan Yardımcısı ve TEPAC Derneği (Turkish Entrepreneurs and Professionals’ Association of Canada) yönetim kurulu üyesi olarak katkıda bulunmaktadır.

Ailesi ile birlikte Burlington, Ontario’da yaşayan Karslıoğlu, ana dili Türkçe’nin yanısıra, İngilizce ve Almanca bilmektedir. 2019 yılından itibaren Kitaplığın başkanlık görevini yürütmektedir.

Bingul Ataman

Bingül Ataman

Üye

Bingül Ataman İstanbul’da doğmuş, ancak tüm öğretim hayatı, karakterinin
şekillenmesinde büyük rol oynadığını düşündüğü Ankara’da geçmiştir. Ayşeabla İlkokulu,
TED Ankara Koleji ve sonrasında ODTÜ Endüstri Mühendisliğinde okuduktan sonra IBM
Türk Limited Şirketine girmiş ve 20 yıl çalıştıktan sonra bu şirketten erken emekli
olarak ayrılmıştır. 2010 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya yerleşmiştir. O tarihten beri
önce school crossing guard olarak çalışmış, sonrasında çeşitli sivil toplum kuruluşlarında
gönüllü çalışmayı sürdürmüştür.

Yaşatılan ve paylaşılan değerlerimiz ölçüsünde sağlam ve saygın bir toplum olunabileceği
inancıyla 2018 Nisan’ında, Türk toplumu için büyük bir değer olarak gördüğü Ankara
Kitaplığı’nın yönetim kuruluna katılmıştır.

Birol Uzunmehmetoğlu

Birol Uzunmehmetoğlu

Üye

Birol Uzunmehmetoğlu güneşi uzun mesai saatleri dışında gören insanların ve erkeklerinin en fazla elli yaşına kadar yaşadığı küçük bir madenci kasabası olan Küre’de doğdu ve büyüdü.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar bölümünden 1990 yılında mezun olan Birol, aynı üniversiteki asistanlık görevinden sonra Türkiye’de Logo Yazılım bünyesinde uzun yıllar bilgisayar sektörüne hizmet verdi.

2000 tarihinde eşi ve kızı ile Kanada’ya göç eden Birol Kanadanın saygın kuruluşlarındaki görevinin ardından halen Ontario Hükümetinde proje müdürü görevini sürdürüyor.

Türk ve Kanada tarihinin kesişen noktalarını araştıran Birol, kurulduğu yıldan bu yana Ankara Kitaplığı gönüllüsüdür ve, 2014 – 2018 yıllarında Kitaplığın başkanlık görevini yürütmüştür.

Fulden Erkan

Fulden Erkan

Üye

Fulden Erkan çocukluğunu Almanya’da geçirip bir süre Türkiye’de yaşadıktan sonra 1997 yılında ailesi ile birlikte Kanada’ya göçmen olarak yerleşmiştir. Edebiyat tutkusu olan Fulden, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Kendisi Türkiye’de özel liselerde İngilizce öğretmenliği yapıp İstanbul Üniversitesinde de okutman olarak çalışmıştır. Toronto’da dijtal medya üzerine eğitim alan Fulden, yaklaşık 20 yıldır dijital pazarlama alanında çalışmaktadır ve uluslararası bir IT şirketinde görevlidir.

Fulden Erkan Ankara Kitaplığı’nın digital platformdan sorumludur.

Nergis Kircalioglu

Nergis Kırcalıoğlu

Üye

Hacettepe Üniversitesi Linguistics bölumü mezunu olup Turkiye’de uzun yıllar akademik kurumlarda ve üniversitede İngilizce okutmanlığı yapmıstır. 1999 ‘da Toronto’ya yerleşip Toronto Universitesinde 5 yıl boyunca Türkce dersi vermistir. Kurulduğundan bu yana Ankara Kitaplıgı gönüllüsu olup iki yıldan bu yana da yönetim kurulu üyesidir.

Ozen Vekiloglu

Özen Vekiloğlu

Üye

Özen Vekiloğlu, üniversite eğitimini ekonomi alanında  yapmış, 6 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra Türk dili ve edebiyatı masterı yaparak öğretmenlik mesleğine başlamıştır. Polonya ve Mısır ‘da çeşitli kurumlar da Türkçe okutmanlığı yapmıştır. Ayrıca Türkiye’de, Doğu Anadolu bölgesi ve İstanbul’un bazı bölgelerinde uzun yıllar okuma yazma projeleri başlatmış ve gönüllü olarak çalışmıştır.

Winpeace (Türk-Yunan barış için kadın girişimi) kurucu üyesidir. Türk – Yunan lise ve üniversite öğrencilerine verilen karşılıklı barış eğitimi proğramlarında görev almıştır. 2002 yılında eşi ve iki kızı ile birlikte Toronto’ya göç etmiştir. 9 yıldan beri Toronto Üniversitesinde Türkçe okutmanlığı yapmaktadır.

Ankara Kitaplığı ailesinin 16 yıldır gönüllüsü ve son iki yıldır da yönetim kurulu üyesidir.
Özellikle, Türkiye’den Toronto’ya gelen yazar, sanatçı ve gazetecilerin davet edilmesi ve organizasyonların da görev almaktadır.

Perfect Gazete’nin Özen Vekiloğlu ile ilgili yayınladığı röportaj’ı burada bulabilirsiniz.

Selime Ameli

Selime D.Ameli

Üye

Ankara’da doğup büyümüş, Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Işletme bölümünde okumustur. 2000 yılında ailesi ile Kanada’ya göc edene kadar bir kamu bankasının Dış İlişkiler bölümünde calışmıştır. Toronto’da, Toronto Business School’da muhasebe eğitimi almış, ceşitli şirketlerde part-time isler yapmak suretiyle Kanada tecrübesi edinmesinin ardından halen bir hukuk bürosunda ofis yöneticiligi yapmaktadır.

Ankara Kitaplğı basta olmak üzere, Kanada-Türk toplumundaki kar amacı gütmeyen ceşitli kuruluslarda gönüllu olarak calışmaktadır. Ankara Kitaplığı’nın Yönetim Kurulunda gönulden yer almanın yanı sıra yine kar amacı gütmeyen Just &Just Women kuruluşunda başkanlık görevi yapmaktadır.

Sema Toprak

Sema Toprak

Üye

Sema Toprak, Ankara doĝumlu. Ҫocukluĝunu ve genҫliĝini Ankara’da geçiren Sema, 1976’da Toronto’ya göҫ etti. 1982 de Toronto Üniversitesi, Gıda Bilimleri ve Diyetisyenlik  bölümünden mezun  olan Sema uzun yıllar Hastane ve özel kliniklerde görev aldı. Gıda sektöründe deĝisik Üniversitelerden kurslar alarak kendini geliştiren Sema is hayatının son 18 yılında Kerry Ingredients’da kalite kontrol müdürü olarak ҫalıştı.

Anne, baba, ҫocuklar ve torunlarla az sayıdakı göҫmene nasip olan geniş aile sevgisiyle yaşayan Sema, Toronto’ya gelişinin 15’inci gününden itibaren çok sayıda toplum örgütünde görev aldı. Kurulduĝu günden beri üyesi olduĝu Ankara Kitaplıĝında çalıştı. Kitap kataloglama, geleneksel piknik , aylık masal günleri ve seminer dizileri, bahҫe ve ҫiҫekҫilik kursları, fotoĝraf kursları  organize etti ve gönüllülerle ҫalıştı. 90 yaşındaki babası ile birlikte gönüllü olarak Kitaplıĝın raflarını inşa etti.

En büyük amacı tüm Toronto toplumsal kurumların birlik ve barış iҫinde ҫalışmaşı olan Sema, Toronto’daki deĝişik etkinliklerde Ankara Kitaplıĝını temsil etti.

Yaman Uzumeri

Yaman Üzümeri

Üye

Yaman Üzümeri Kanada’ya yerleşen ilk Türklerdendir. 1956 yılında inşaat mühendisliği tahsili yapmak amacı ile Kanada’ya gelip 1961 yılında Toronto Üniversitesinden mezun oldu. Daha sonra Türkiye’de iki senelik askerlik sürecini tamamlayıp Bezen hanım ile evlendi ve birlikte Toronto’ya yerleştiler. Yaman Üzümeri özel inşaat şirketleri haricinde uzun seneler North York ve Toronto belediyelerinde İmar Dairesi Başkanı (Building Commissioner) olarak çalıştıktan sonra  Dünya Bankası başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluştan şehircilik ödülleri de alan Yaman Üzümeri, 2002 senesinde emekliye ayrıldı.

Ankara Kitaplığında, kuruluşundan beri yönetim kurulunda aralıksız görev alan ve kitaplığın ileriye dönük planlarında önemli katkılari bulunan Yaman Üzümeri, kendisine verilen bütün vazifeleri daima severek yerine getirdi.

Perfect Gazete’nin Yaman ve eşi Bezen Üzümeri ile ilgili yayınladığı röportaj’ı burada bulabilirsiniz.