Öykü Yarışması

Kanadalı Türk yazarlarımızı yazmaya teşvik etmek ve bizim öykülerimizi de kayıt altına almak amacı ile başlattığımız öykü yarışmamız tam sekiz yıl aralıksız sürdü.

Aynı heyecanı yaşayarak geçen sekiz yılın ardından bu yarışma yazarları teşvik amacını çoktan aştı ve bu kollektif çalışmaya, erişime şimdiden açık bir zaman kapsülüne ya da toplumsal kültürel bellek projesine dönüştü.

Öyküleri okurken arkada bıraktıklarımızın özleminin yeni bir ülkeye ayak basanların hasreti ile harmanlandığını gördük. Ayrılıklara dayanırmış gibi yapan geride kalanların ve yeni bir hayata baştan başlıyanların zorluklara katlanırmış gibi yaparken ki tecrübelerinin kelimelere döküldüğü satırlarını okurken kendimizden bir parça bulduk.

Gençlerimizin sınırsız yaratıcılıkları ile geleceği, daha deneyimli kalemlerin ise tecrübeleri ile dünü ve bugünü yazmaları bir o kadar da bütünledi bizi. Bu birliktelik her birimize ne kadar ihtiyacımız olduğunu ve birbirimizden ne kadar çok şey öğrenebileceğimizi  bir kez daha vurgulandı.

Kanada genelinden yarışmalarımıza katılan 98 yazarın bizimle paylaştığı 180 öyküsünü kitaplaştırdık, içlerinden 12 yazarımız da kendi kitaplarını basarak yeni ufuklara doğru kanatlandı.

Her yeni öykü kitabı ile yazarlarımız ve onları destekleyen okurlarımızla birlikte Kanada’da dokuduğumuz kültür kumaşımıza bir ilmek daha attık demekle pek te haksızlık olmadığımız düşüncesindeyiz.

Ankara Kitaplığı öykü kitaplarını lulu.com/spotlight/AnkaraKitapligi sayfasindan satın alabilirsiniz.